Fizika İnstitutu “Elm və təhsilin beynəlmiləlləşməsi” sahəsində fəaliyyətləri ilə fərqləndiyinə görə Təşkkürnamə ilə təltif edilib. Təşəkkürnamə İnstituta dekabrın 11-də “Elm və təhsilin beynəlmiləlləşməsi” mövzusunda keçirilən tədbirdə verilib. Tədbir Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.
ƏLCƏZAİRLİ ALİMLƏRLƏ ƏMƏKDAŞLIQ İMKANLARI MÜZAKİRƏ OLUNUB
Fizika İnstitutunda Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev, beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Ətrabə Gül, Əlcəzairin Salhi Ahmed Nama Mərkəzinin Elm və Texnologiya Universitetinin laboratoriya rəhbəri Xatir Tavfiq, elmi işçi Mahammedi Hələ qonaq olublar. Qonaqlar İnstitutun baş direktoru, akademik Arif Həşimovla görüşüblər. Görüş çərçivəsində Y.Piriyev BMU haqqında məlumat verərək aparılan struktur dəyişiklikləri nəticəsində əldə olunan nəticələrdən bəhs edib. Bildirib ki, aparılan islahatlar nəticəsində Universitetin beynəlxalq əlaqələri genişlənib, burada təhsil alan əcnəbi tələbələrin sayı artıb.
Akademik Arif Həşimov Fizika İnstitutunun fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qarşılıqlı tədqiqatların aparılması, layihələrin icrası və digər mövzularda fikir mübadiləsi aparıb.
Qonaqlar Fizika İnstitutunda fəaliyyət göstərən laboratoriyalarda aparılan elmi-təqdiqat işləri ilə tanış olublar. Görüş çərçivəsində kadrların hazırlanması istiqamətində birgə fəaliyyət istiqamətləri də müzakirə olunub.
Görüşdə İnstitutun icraçı direktoru, professor Hüseyn İbrahimov, elmi katib Afət Kərimova, Elmi innovasiyalar və xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Rüstəm Rüstəmov, laboratoriya rəhbərləri Təranə Nurubəyli və Nahidə Musayeva iştirak ediblər.
FİZİKA İNSTİTUTUNDA BNTİ-NİN NÜMAYƏNDƏ HEYƏTİ QONAQ OLUB
Rusiyanın Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunun (BNTİ) direktoru Qriqori Trubnikovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti BNTİ-də Azərbaycanın tam səlahiyyətli nümayəndəsi, akademik Arif Həşimovla görüşüblər. Qonaqlar ilk olaraq Fəxri Xiyabana gələrək Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə gül qoyublar.
Sonra görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın, Əziz Əliyev məzarını ziyarət ediblər. BNTİ-nin nümayəndə dünyaşöhrətli sənətkar Müslüm Maqomayevin də məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Qonaqlar Şəhidlər Xiyabanını da ziyarət ediblər.
Daha sonra Q.Trubnikovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanın BNTİ-dəki səlahiyyətli nümayəndəsi, akademik Arif Həşimovun iştirakı ilə Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzini və Nüvə Təbabəti Mərkəzini ziyarət ediblər. Görüşdə Milli Onkologiya Mərkəzinin baş direktoru, akademik Cəmil Əliyev, Azərbaycan Nüvə Təbabəti Mərkəzinin müdiri Fuad Novruzov iştirak ediblər. Görüşdə məqsəd Nüvə Təbabəti Mərkəzi ilə tanış olmaq, əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etmək və s. olub. BNTİ-nin direktoru Q.Trubnikov rəhbərlik etdiyi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, burada aparılan tədqiqatlar, beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, son 10 il ərzində Azərbaycandan Dubnaya gələn gənc alimlərin sayı artıb. Hazırda İnstitutda 26 nəfər azərbaycanlı alimin çalışdığını vurğulayıb. Qonaqlara Nüvə Təbabəti Mərkəzi haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Mərkəz 2016-cı ildə yaradılıb. Xərçəng xəstəliklərinin erkən aşkarlanmasında böyük əhəmiyyəti olan Nüvə Təbabəti Mərkəzində təcrübəli kadrların çalışdığını, onların xarici ölkələrdə təhsil aldıqlarını və təcrübə keçdikləri qeyd olunub. Görüşdə gələcək əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Sonda qonaqlar Nüvə Təbabəti Mərkəzindəki avadanlıqlarla tanış olublar, onlara bu avadanlıqlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Daha sonra qonaqlar Fizika İnstitutunu ziyarət ediblər. İnstitutun baş direktoru, Azərbaycanın BNTİ-dəki səlahiyyətli nümayəndəsi akademik Arif Həşimovla görüşüblər. Görüşdə İnstitutun icraçı direktoru Hüseyn İbrahimov, elmi katib Afət Kərimova və Elmi innovasiylar və xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Rüstəm Rüstəmov iştirak ediblər. A.Həşimov Fizika İnstitutunun əməkdaşlarının Dubnanın alimləri ilə sıx əməkdaşlıq ediklərini bildirib.
Q.Trubnikov da öz növbəsində əməkdaşlığın daha da möhkəmlənəcəyinə əmin olduğunu bildirib. Burada əsas məqamlardan biri Azərbaycanın BNTİ çərçivəsində birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsində BNTİ-də çalışan azərbaycanlı alimlərin daha miqyaslı iştirakını təmin etməkdir.
Üç günlük səfər çərçivəsində BNTİ nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Xəzər Univesitetində qonaq olublar. Qarşılıqlı maraq doğuran müzakirələr aparılıb, əməkdaşlıq imkanları, görülən işlər, aparılan tədqiqatlar, əldə olunan nəticlər haqqında ətraflı müzakirələr aparılıb. Eyni zamanda BNTİ ilə Xəzər Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb və BNTİ əməkdaşları tərəfindən müxtəlif elmi mövzular üzrə mühazirələr oxunub.
KAMİL BƏXTİYAR OĞLU QURBANOV
Fizika İnstitutunun “Yüksək gərginliklərin fizikası və texnikası” laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Kamil Bəxtiyar oğlu Qurbanov 1942-ci il dekabrın 9-da Ağdam rayonunda anadan olmuşdur. 1965-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakültəsini bitirdikdən sonra Azərbaycan MEA Fizika İnstitutunda fəaliyyətə başlamışdır. 1965-1968-ci illərdə Azərbaycan MEA Fizika İnstitutunda “Yüksək gərginliklərin fizikası və texnikası” laboratoriyasında kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. 1968-1971-ci ildə Fizika İnstitutunun əyani aspiranturasına daxil olaraq, Rusiya Federasiyası Leninqrad (indiki Sankt Peterburq) şəhəri “Yüksək molekullu birləşmələr” İnstitutunda aspirantura təhsili almışdır. 1974-cü ildə “Yüksək molekullu birləşmələr” İnstitutunun Müdafiə Şurasında “Amorf-kristallik polimer sistemlərdən rentgen şüalarının difraksiyasının bəzi məsələləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək fizika - riyaziyyat elmləri namizədi adını almışdır. 1971-ci ildən etibarən Fizika İnstitutunda kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində işləmiş və “Yüksək gərginliklər fizikası və texnikası” laboratoriyasında aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. 1976-1992-ci ilə qədər Azərbaycan MEA Fizika İnstitutunda “Yüksək gərginliklərin fizikası və texnikası” laboratoriyasında böyük elmi işçi vəzifəsində işləmişdir. 1992-ci ildən Kamil Qurbanov Fizika İnstitutunun “Yüksək gərginliklərin fizikası və texnikası” laboratoriyasında aparıcı elmi işçi vəzifəsində işləmişdir. 2000-ci ildən “Energetika Problemləri” jurnalının məsul katibi və texniki redaktoru olmuşdur.
Kamil Bəxtiyar oğlu Qurbanov 2002-ci ildə Fizika İnstitutun elmi katibi və həmin ildə İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində işləmişdir.
K.B. Qurbanov güclü elektrik sahələrinin və qaz boşalmalarının texnoloji proseslərə təsiri istiqamətində tədqiqat işlərinə rəhbərlik edərək elektrik təsirlərinin qaz, maye və bərk cisimlərə tətbiqi nəticəsində materialların səthində, həcmində, strukturunda və xassələrində baş verən dəyişikliklərin mexanizmlərinin aydınlaşdırılmasına yeni fiziki anlayışlar gətirmişdir. K.B. Qurbanov kütləvi informasiya vasitələrinin elmi proqramlarında mütəmadi çıxış etmiş, təbiət hadisələrinin mahiyyətinin açıqlanması və yeni elmi nəaliyyətlər haqqında dinləyiciləri məlumatlandırmışdır. K.B. Qurbanov İnstitutun ictimai həyatında fəal iştirak etmiş, 2022-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
K.B. Qurbanov elektrofizika sahəsində, polimer materialların strukturunun fizikası və mexanikasının tədqiqi üzrə tanınmış alimdir, 200-ə yaxın elmi məqalələrin, 11 müəlliflik şəhadətnaməsi, 3 patentin, 1 kitab, 2 sayda dissertasiya işinin elmi rəhbəri, o cümlədən 15 ixtiranın müəllifi olmuşdur.
Kamil Bəxtiyar oğlu Qurbanov kollektivdə böyük hörmət və ehtirama malik idi. Onun müstəsna insani keyfiyyətləri yeganə iş yeri olmuş Fizika institutunda silinməz iz qoymuşdur. O hamının sevimlisi, o cümlədən hər kəsin dəstək mənbəyi idi. Fizika institutunun kollektuvu hədsiz sevdiyi bir insanını itirmişdir. İnstitutun kollektivi ona Allahdan rəhmət və əzizlərinə səbr diləyir.
Allah rəhmət eləsin.