O, həm fundamental elmin, həm də elmin kommersiyalaşmasında beynəlxalq və yerli qrantlar, həmçinin, onlardan istifadə olunması imkanları mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
GƏNC TƏDQİQATÇILARIN İNGİLİS DİLİNDƏ AKADEMİK YAZI BACARIQLARININ YAXŞILAŞDIRILMASI MƏQSƏDİLƏ KURS TƏŞKİL EDİLİB
“Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşkilatçılğı və Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə gənc tədqiqatçıların ingilis dilində akademik yazı bacarıqlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə “Virtual EL Educator” proqramı həyata keçirilib.
Amerikalı təlimçi Erin Karl tərəfindən onlayn kursun birinci semestri 2022-ci ilin oktyabr-dekabr aylarında, ikinci semestri 2023-cü ilin mart-may aylarında təşkil edilib. Birinci semestrdə 90 gənc tədqiqatçı iştirak edib və onlardan daha yüksək nəticə göstərən 50 nəfər ikinci semestrə vəsiqə qazanıb. Kurs zamanı dinləmə, oxuma, danışma və yazma bacarıqları ilə yanaşı, akademik yazı, ünsiyyət, məlumat mübadiləsi və təqdimat bacarıqları üzrə təlimlər keçirilib.
Kursu uğurla başa vuran gənclərin sertifikatlarla təltif edilməsi məqsədilə AMEA-nın Mərkəzi Kitabxanasında xüsusi mərasim təşkil edilib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət və təhsil məsələləri üzrə müşaviri Salman Hacı və ingilis dili üzrə proqram koordinatoru Səbinə Abdullayeva, Elm və Təhsil Nazirliyinin Fizika İnstitutunun Təhsil, xarici və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rüstəm Rüstəmov, AMEA-nın Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva və şöbənin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbir Rüstəm Rüstəmovun moderatorluğu ilə həyata keçirilib. O, giriş sözü ilə çıxış edərək 6 ay davam edən kursla əlaqəli ətraflı məlumat verib və iştirakçıları kursun nəticələri ilə tanış edib. Bildirib ki, kurslarda iştirak üçün müsabiqəyə tədqim edilmiş 160-dan çox ərizə amerikalı təlimçi tərəfindən qiymətləndirilib və bütün elm sahələrini əhatə edən 90 gənc bu proqrama qəbul edilib.
Akademik Arif Həşimov ABŞ səfirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilmiş bu layihənin əhəmiyyətini və onun gənclər üçün açdığı perspektivləri vurğulayıb. O, dil biliklərinin, xüsusilə ingilis dili biliklərinin beynəlxalq elm aləminə inteqrasiyada müstəsna yer tutduğunu bildirib, belə proqramların davam etdirilməsini təklif edib. Arif Həşimov Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq səviyyədə inkişafı üçün dövlət tərəfindən mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Salman Hacı və Səbinə Abdullayeva layihənin həyata keçirilməsində əməkdaşlığına görə AMEA rəhbərliyinə və layihənin hazırlanmasına görə R. Rüstəmov və E. Əlirzayevaya təşəkkürlərini bildiriblər. Qeyd edilib ki, Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün belə proqramlar böyük əhəmiyyətə malikdir və onların davam etdirilməsi məqsədəuyğundur.
E. Əlirzayeva kurs iştirakçılarını nümayiş etdirdikləri yüksək nəticələrə görə təbrik edib. Onlara bu layihə çərçivəsində qazandıqları bilikləri həmkarları ilə bölüşməyi təklif edib. Həmçinin gənc tədqiqatçıların beynəlxalq layihələrə qoşulmasını və təqaüd proqramlarında iştirakını təşviq edib.
Kurs iştirakçıları proqramla əlaqəli müsbət fikirlərini bildirib, onun davam etdirilməsini təklif ediblər.
Sonda kursu uğurla başa vurmuş gənclərə sertifikatlar təqdim olunub və xatirə şəkli çəkilib.
Qeyd edək ki, kurs iştirakçılarından bəziləri artıq bu layihə çərçivəsində qazandıqları dil bacarıqlarından istifadə edərək müxtəlif beynəlxalq təlimlərə qatılıb və ya xaricdə qısamüddətli tədqiqatlar aparıb.
AZƏRBAYCAN MİLLİ ELMLƏR AKADEMİYASININ FİZİKA ÜZRƏ İLK MÜXBİR ÜZVÜ SƏLİMƏ MEHDİYEVA İLƏ MÜSAHİBƏ
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fizika üzrə ilk müxbir üzvü Səlimə Mehdiyeva: “Xalkogenid şüşəvari yarımkeçiricilərin özünəməxsus xüsusiyyətləri onlardan mülki və hərbi sənayenin müxtəlif sahəsələrində tətbiqetməyə imkan yaradır”
Fizika sahəsini niyə seçdiniz? Bu sahədə Sizi cəlb edən nə oldu?
Əslində fizikanı seçməyimin səbəbi mənim orta məktəb müəllimim olmuş Əlisəftər müəllimin sayəsində olub. O, fizika dərslərini o qədər maraqlı təcrübələr nümayiş etdirməklə aparırdı ki, mən də orta məktəbdə bu fənnə çox böyük həvəs və sevgi yarandı.
Tədqiqatçı alimin funksiyaları nədən ibarətdir?
Tədqiqatçı alimin əsas funksiyası seçdiyi sahəni yaxşı bilməsi, qarşısına qoyduğu məsələni dəqiqləşdirməsi(konkret elmi məqsəd), ekspermentləri xətasız aparması, alınan elmi nəticələri müasir təsəvvürlərə əsaslanaraq izah etməsi, elmi nəticələrin tətbiq sahələrini müəyyənləşdirməsidir.
Yaxşı tədqiqatçı alim olmaq üçün hansı keyfiyyətlərə malik olmaq lazımdır?
Yaxşı tədqiqatçı alim olmaq üçün ekspermentləri apararkən diqqətli olmaq işə böyük məsuliyyətlə yanaşmaq, çalışdığı elm sahəsindəki elmi ədəbiyyatı mütəmadi izləmək və müntəzəm olaraq məşğul olduğu istiqamətlə bağlı mərkəzlərlə elmi nəticələrin təcrübə mübadiləsi aparmaq, konfranslarda iştirak etmək.
İşinizdə qarşılaşdığınız ən çətin problem və onun öhdəsindən necə gəlmisiniz?
İşimizdə qarşılaşdığımız ən çətin və həlli bizdən asılı olmayan problem müasir səviyyədə eksperiment aparmaq üçün avadanlığın olmaması, kimyəvi reaktivlərin əldə edilməsində olan çətinliklər olub, qismən də olsa, öhdəsindən gəlməyə çalışmışıq.
Elmi fəaliyyətiniz haqqında qısa məlumat verin.
Mənim elmi fəaliyyətim selen və onun əsasında şüşəvari xalkogenid yarımkeçiricilərdə lokal quruluş və elektron proseslərinin öyrənilməsi məsələləri ilə bağlıdır. Xalkogenid şüşəvari yarımkeçiricilərin (XŞY) şüalanma spektrinin geniş infraqırmızı oblastda yüksək şəffaflığa, yüksək qeyri-xətti optik xüsusiyyətlərə, aşağı enerjili fononlara, atmosferin rütubətliyinə qarşı stabil parametrlərə malik olması, onların mülki və hərbi sənayenin müxtəlif sahəsində tətbiq imkanlarının yaranmasına səbəb olur. Bu materiallardan gecəgörmə cihazları, istilik müşahidə kameraları, gücləndiricilər, kimyəvi sensorlar kimi qurğularda istifadə etmək imkanları mövcuddur. XŞY-dan yaddaş elementləri kimi də istifadə olunur. Bunlar əsasında hazırlanan yaddaş elementləri məlumatların saxlanması və tutumu, faza keçidinin sürətliliyi, enerji səmərəliliyi və s. xüsusiyyətləri ilə onlar əsasında hazırlanan elektrik yaddaş elementlərlə müqayisədə daha üstün keyfiyyətə malikdir. XŞY-larda amorf faza halından polikristal hala keçmə və eləcə də, təkrar bərpa olunan əks faza keçidinin olması, onlardan təkrar informasiya yazılması və pozulması imkanlarına malik CD və DVD disklərin hazırlanmasına imkan verir. XŞY-nın tətbiq oblastlarının genişləndirilməsi və onlar əsasında hazırlanan parametrlərin yaxşılaşdırılması kimi problemlərin həlli bu tip maddələrin alınması onların lokal quruluşunun və fiziki xassələrinin kompleks tədqiqi ilə həyata keçirilə bilər, belə tədqiqatlar, həmçinin, onlarda baş verən elektron optik və digər fiziki proseslərin mexanizmləri haqqında informasiya almağa imkan verər.
Alimlik səviyyəsinə qalxmaq üçün hansı çətinliklərdən keçmisiniz?
Mən Fizika İnstitutunda əmək fəaliyyətinə 1963-cü ildə aspirant kimi başlamışam. Çətinliklərimiz olub, lakin, bu çətinliklər avadanlığın olmamasıilə bağlı olmayıb, eksperimentin aparılması ilə əlaqəli işdə çətinliklər olub. (Eksperimentlərin aparılmasında həmişə gözlənilməyən hallara rast gəlinir ki, onları bəzən aradan qaldırmaqda insan çətinlik çəkir.
Nədən motivasiya alırsınız?
Hər bir alim öz sənətini, elm sahəsini sevirsə, bu onun üçün motivasiya olur.
Elmi fəaliyyətinizdə və ya işinizdə qarşılaşdığınız uğursuzluq və bundan necə dərs almısınız?
İşimdə uğursuzluqla bağlı elə bir hadisə olmayıb ki, ondan da dərs çıxarım. Bəzi kiçik hadisələr olub ki, onların da həlli elə də çətin olmayıb.
Sizin işinizdə ən çətin olan nədir?
Düzgün və səviyyəli təcrübə apararaq müasir elmi ədəbiyyatı müntəzəm izləmək öz sahəmdə olan tədqiqatlardan xəbərdar olmaq.
Tədqiqatçı alim kimi ən böyük nailiyyətiniz nədir?
Ən böyük nailiyyətim Fizika İnstitutunda uzun illər çalışaraq kollektivin hörmətini qazamaqdır.
Öz sahənizdəki ən son yeniliklər haqqında necə məlumat alırsınız?
Dünya elmi ədəbiyyatını izləməklə, təəssüf ki, tanınmış elmi mərkəzlərlə mübadilə apara bilmirik, çünki, bunun üçün həmin mərkəzlərə getmək lazımdır. Son zamanlar onlayn əlaqə saxlayırıq.
Hansı tədqiqat sahələrini genişləndirmək istərdiniz?
Fundamental işlərlə yanaşı, daha çox praktika üçün əhəmiyyətli olan işlərin həcmini genişləndirmək istərdim.
Hansı xüsusiyyət sizi alim kimi ideal edir?
Mən özümü ideal alim hesab etmirəm, ümumiyyətlə, həyatda ideal şey yoxdur.
Yetişdirdiyiniz kadrlar?( fəlsəfə və elmlər doktorları neçə nəfər)
14 nəfər fizika üzrə fəlsəfə doktoru hazırlamışam. 1 doktorluq işin məsləhətçisi olmuşam.
Onlardan razısınızmı?
Hamısından da razıyam.
Necə düşünürsünüz dünyaya kömək etmək üçün tədqiqatçı alimin edə biləcəyi ən vacib şey nədir?
Dünyanı deyə bilmərəm respublikamızın elminə kömək etmək üçün edəcəyim ən vacib şey elmi tədqiqatları müasir səviyyədə aparmaq, elmi ədəbiyyatı izləmək, praktikada istifadə baxımından məqsədyönlü tədqiqatlar aparmaq.
Səlimə xanım, qeyd etdiniz ki, uzun müddətdir ki, Fizika İnstitutunda fəaliyyət göstərirsiniz. Bir az İnstitutun daxili məsələrindən, illik hesabatlardan söhbət edək. Bilirik ki, Siz hesabatların hazırlanmasında yaxından iştirak edirsiniz. Bu haqda Sizə bir neçə sual vermək istəyirəm.
Hesabatları hazırlayarkən hansı çətinliklərlə qarşılaşırsınız?
Hesabatı hazırlamağa məsul olan alimlər çox vaxt hesabatın məzmunu haqda məlumatları çox diqqətlə, İnstitutun tədqiqat planlarına uyğun, müdiriyyətin tələbləri səviyyəsində tərtib etmədiklərindən çətinliklər yaranır.
Əməkdaşların komanda işlərinə münasibətləri necədir?
Nəzəri işləri demirəm, təcrübələr komanda şəklində aparılmalıdır, əməkdaşların buna münasibəti normaldır. Çünki bir tədqiqatçı texnologiya ilə məşğul olur, maddə alır, digəri xassələri ölçür və s.
Hesabatların keyfiyyətinə münasibətiniz.
Tək-tək laboratoriyaların hesabat tərtibatında qüsurlar olur, lakin, sonda İnstitutun hesabatı keyfiyyətcə qənaətbəxş olur.
Cari il ərzində İnstitutda neçə məqalə dərc olunub?
Cari ildə çap olunan məqalələr -355
Onlardan neçəsi xarici və yerli jurnallardadır?
Xarici jurnallarda -185, yerli jurnallarda-170
İlboyu əməkdaşların məqaləsinə neçə istinad olunub?
Məqalələrə 3345 istinad olub. (Bu siyahı davam edir).
Cari il ərzində neçə mühüm nəticə əldə olunub?
22 mühüm nəticə əldə olunub.
Neçə tətbiq işi və neçə patent əldə olunub?
7 tətbiq, 1 patent işi əldə olunub.
İnstititun ötən illərdəki fəaliyyətini bu ilki fəaliyyəti ilə müqayisə etsəniz, necə qiymətləndirərsiniz?
Keçən ildəki fəaliyyəti müqayisə edəndə yaxşılığa doğru xeyli fərq hiss olunur.
Cari il ərzində əməkdaşların beynəlxalq konfrans, simpozium və seminarlarda iştirakı haqqında danışın.
153 konfrans və simpoziumda iştirak olunub. Onun 75-i xaricdə olub.
Sizcə, İnstitutda alınan nəticələrin tətbiqi hansı səviyyədədir?
Orta səviyyədə.
Hesabatların keçirilməsi haqqında fikriniz.
Mənə elə gəlir ki, hesabatların bir neçə mərhələdə keçirilməsinə ehtiyac yoxdur.
Ölkə xaricində İnstituta münasibət necədir?
Ölkə xaricində İnstituta münasibəti yaxşı hesab etmək olar, belə ki, tanınmış elmi mərkəzlərlə əlaqələrimiz lazımi səviyyədədir.
Nəticələrin kommersiyalaşmasına münasibət.
Kommersiya haqqında fikrim yoxdur.
Nəticələrin ictimailəşməsi üçün təklifləriniz.
Nəticələrin ictimailəşməsi üçün alimlərimiz elmi-kütləvi məqalələr, çıxışlarla elmimizi təbliğ etməli ictimaiyyətin onların işlərindən xəbəri olması istiqamətində fəaliyyət göstərməlidirlər.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinə keçidlə bağlı İnstitutun fəaliyyətinin təqdim olunma platformasının yeniləşməsinə təklifiniz.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinə keçidlə bağlı heç bir təklif verə bilmirəm, çünki bu sahədə dövlətin mövqeyindən xəbərsizəm (yeni nizamnamə, struktur və s.).